Zájezd 2019 - jižní Morava

Během května a června se zpravidla kumuluje hromada kaktusářských akcí. A nejinak tomu bylo i v roce 2019. Zájezd na jih Moravy se vtěsnal do pátku, soboty a neděle před pořádáním klubové výstavy, o členské schůzi v pondělí nemluvě.
Druhým rokem po sobě byla zvolena verze výpravy osobními auty. Tentokrát jeli 4 řidiči a každý měl tři spolujezdce. Na první den se k nám připojil ještě náš kaktusářský prezident se svou ženou.
První zastávka cestou na jih se odehrála ve sbírce Ing. Rostislava Malocha v Lipníku. Už zde účastníci zájezdu zahájili plnění krabic prvními úlovky a ani zde, ani později nedbali na kapacitu kufru příslušného vozidla. Program na pátek byl časově náročný, ale nejen tuto sbírku bylo obtížné rychle opustit.


Druhá návštěva proběhla u Ing. Michala Rece. Esteticky upravená zahrada s velikým skleníkem, sukulentně a xerofytně osázeným okolím skleníku, to vše byla velká podívaná. Volná kultura ve středové části skleníku a kaktusy se sukulenty v dokonalém pořádku na policích podél stěn byly inspirací pro to, jak vylepšovat svou sbírku.


Ing. Rec nás doprovodil do sbírky Ing. Zdeňka Járy ve Štěpánově, známého pěstitele a odborníka na výsevy. Jeho rozsáhlá sbírka a množství semenáčků v obrovitém foliovníku rovněž bránilo tomu, abychom se rychle rozloučili. K příjemnému zdržení přispěla i výborná tvarůžková pomazánka paní Járové.


Ve Fryštáku nás čekala sbírka Ladislava Bačůvky. Při domu stojí skleník převážně se sukulenty a níže na svažitém pozemku skleník s prodejními rostlinami. Mezi tím je pěkně upravený prostor s možností posezení, kterého jsme rádi využili.


Další zastávkou byl Zlín a sbírka Ing. Vladimíra Poláška. Velkoryse pojaté skleníky s velkými rostlinami různých rodů, např. Parodií, Uebelmanií a dalších kaktusů, a množstvím kaudiciformních rostlin, zejména kvetoucích Pachypodií,  byly jedním z mnoha lákadel. Zahrada byla vyzdobena neskutečnými bonsajemi. Příjemné posezení s nápoji a vzpomínkami Ing. Poláška výrazně přispěla do mozaiky prvního zájezdového dne.


Jiří Krupka, Zlín-Louky - to byla adresa poslední páteční návštěvy. Sbírku jsme si prohlédli, obdivovali jsme misky s netřesky, popovídali si s majitelem i jeho příjemnou paní. Doplnili jsme tekutiny a rozloučili se.


Ubytováni jsme byli ve spartánských podmínkách chatiček v kempu Apollo v Břeclavi. Ale naštěstí se vytratilo deštivé počasí předchozích dnů a po celou dobu zájezdu bylo teplo. Někdy až moc. Jen možnost stravy v kempu byla bídná, s nekonečně dlouhým čekáním ve frontě u okýnka.
Hektický pátek měla vystřídat klidnější a pohodovější víkendová sobota. Snídani jsme vyřešili návštěvou břeclavské Billy a následně se vydali do první sbírky. Očekával nás Ing. Miroslav Sochůrek v Mikulově. Kromě spousty zajímavých rostlin a nezbytných nákupů bylo součastí návštěvy popovídání u kulatého stolu, kafíčko či meruňkovice, pro řidiče nealko. Vydatně vedle paní Sochůrkové pomáhaly s pohoštěním jeho tři šikovné vnučky (myslím...).


Zájezd pokračoval u paní Lídy Markové ve Velkých Pavlovicích, která se stará se svým synem o sbírku založenou jejím manželem, který již není mezi  námi. Milé přivítání, posezení a nákup rostlin byly doplněny o ochutnávky a koupi nápojů, které patří k vinařskému kraji.


Poobědvali jsem v tomto městečku v restauraci Vinopa a dobře nasyceni jsme jeli do třetí sobotní sbírky. Tou byla sbírka Radimíra Knápka v Hustopečích. Hlavní charakteristika? Bohatě naplněná sbírka, až oči přecházely, a bodrá pohostinná paní domácí, která před návštěvou ochutnala zakoupená piva netušíc, jak jsou silná.


Poslední sbírka dne byla u pana Petra  Miškeříka. Pěkné a kvalitní rostliny má umístěny ve střešním skleníku. S ním a jeho paní se zavzpomínalo na staré časy, společné zážitky z cest při nezbytné skleničce vína.


Povedený den jsme zakončili chutnou večeří v Poštorné U mlsné kozy. Vlastně nezakončili, neboť večer jsme museli den zhodnotit při posezení u našich chatek.


Neděle byla ve znamení cesty na sever. Sbalili jsme si věci a nacpali kaktusy do všech volných prostor aut. Po snídani, tentokrát u supermarketu Lídl, jsme odcestovali. První zastávka byla v Otnici u Jana Nováka. Jeho sbírka je soustředěna především na Jižní Ameriku. Značnou část plochy zabírají masožravé rostliny. 


Pak už naše cesta vedla do Brna. Do Bystrce se díky objížďce jelo poměrně komplikovaně, ale nakonec jsme se do místa výstavy brněnských kaktusářů dostali. Výstava byla ve znamení nákupu pěkných rostlin za dobré ceny. Moc jsme nemysleli na to, že v autech téměř nejsou volné prostory. Potkali jsme se se známými kaktusáři, prohlédli moc pěknou výstavu a poobědvali v blízkém bufetu.


Ponechali jsme tu našeho brněnského účastníka zájezdu Jaroslava Procházku a vyměnili jej za PhDr. Adolfa Tomandla, který nás doprovázel na cestě domů do Prostějova. Rovněž s námi cestoval další majitel prostějovské sbírky Ing. Rudolf Frélich, kterého jsme do zájezdu přibrali již v pátek cestou do Zlína.
V Prostějově jsme se rozdělili na poloviny a prostřídali se v obou sbírkách. Sbírka pana Tomandla je zaměřena na sukulenty. Získali jsme nejen rostliny do svých sbírek, ale také vyslechli cenné pěstitelské rady.

Sbírka pana Frélicha je kaktusová, hlavně ve znamení rodu Gymnocalycium.

Poseděli jsme u obou, uhasili žízeň, protože bylo veliké horko a pitný režim bylo třeba dodržet.
Nakonec jsme, již nezávisle na sobě, auty odjeli směr Ostrava, kde nás čekala každého radostná práce s novými rostlinami. Kdo neví, tak při každé takovéto akci je nutné dbát opatrnosti a dodržet karanténu, aby jsme si s rostlinami nezanesli domů nežadoucí breberky nebo choroby, ať už důvěřujeme pěstiteli nebo ne.