Zájezd do severních Čech

Den odjezdu byl stanoven na pátek 26. 5. 2017 z parkoviště u DK Vítkovic. Naprosto přesně v 6 hodin vyrazil náš mikrobus značky Mercedes po dálnici D1 tradičně k Brnu. Tam přistupuje náš přítel Jarda Procházka, bez něhož se naše zájezdy nemohou obejít. Po hodině jízdy je čas na první posílení, štamprle rozlévá náš polský přítel, nehledě na zatáčky a nerovnosti D jedničky. To už je obloha za okny mikrobusu jako vymetená a sluníčko dává na vědomí, že slunečná předpověď počasí bude našemu kaktusářskému výletu přát.

V Roudnici nad Labem se k nám připojuje náš průvodce Alexandr Táslar a následuje společný oběd v restauraci Maják. Ale pro jídlo jsme na zájezd nejeli. Všichni se těšíme na první sbírku, nachází se v Hošťce u Jana Boháčka. Kromě pěkných kvetoucích kaktusů, např. rodů Mediolobivia a Sulcorebutia, je třeba zmínit pečlivě upravenou zahradu, kterou pod zídkou lemuje nekonečná řada velkých misek se sbírkou nejrůznějších netřesků.

Následující sbírka, umístěná v Ředhošti, patří Pavlu Francovi. Skleník nad požární nádrží oplývá bohatstvím velkých rostlin rodu Euphorbia, Ferocactus, Astrophytum, Mammillaria a mnoha dalších rodů. V dalších pěstitelských zařízeních můžeme vidět spoustu rostlin Gymnocalycium, Turbinicarpus a dalších. V zahradě kvete řada kultivarů kosatců a raší jiřiny.

Cestou jsme se zastavili v přírodní rezervaci Kamenná slunce (Lounské středohoří) se zajímavými geologickými útvary, důsledky dávné vulkanické činnosti.

Na závěr dne, v zahrádkářské osadě v Mostu, nás vítá bodrý muž, přítel Rainer Chalupský, plný životního optimismu.

Ubytování v malém moderním hotýlku Asas bylo příjemné. Podvečerní rozjímání nad nepřebernými kaktusářskými tématy také všichni přežívají ve zdraví.

27. 5. 2017 po ranní snídani vyjíždíme za dalšími dobrodružstvími pod bezpečným vedením Saši Táslara. Míříme na Žatec až jsme dojíždíme do Dobříčan v okrese Louny. Zde jsme shlédli dvě sbírky. Pečlivě vedená sbírka Václava Holého s hlavní expozicí rostlin v střešních prostorách krom dospělých rostlin oplývá i množstvím semenáčků.

Ho01

Ho02

Ho03

Ho04

Ho05

Ve sbírce Karla Blumentrita, vedené v poměrně volném stylu, je možno vidět i mohutné staré rostliny kaktusů a agaví.

Po obědě navštěvujeme v Žatci Miroslava Kaloše. Nejdříve v jeho bydlišti, kde na střeše je sbírka kaktusů a v atriu dokonalá sbírka rodu Agave. 

Ka_1

Ka00

Ka01

Ka02

Ka04

Ka05

Ka06

Ka07

Ka08

Ka09

Společně pak jedeme do zahrádkářské kolonie v Drahobýlu, kde si prohlížíme další část sbírky a také se dovídáme mnohé o zálibě v pěstování různých kultivarů česneku.

Kz00

Kz01

Kz03

Závěr dne pak trávíme v příjemném prostředí zahrady Saši Táslara v Předoníně na kopci Kloučku. Posezení s občerstvením, o které se stará Sašova paní, pěkné počasí, různé kaktusy a sukulenty kolem, a zejména pohoda a dobrá nálada, to nemá chybu.

V podvečer odjíždíme do obce Horní Počaply, kde jsme ubytováni v nové ubytovně sportovního areálu. Tamtéž jsme povečeřeli a poseděli, někdo krátce, někdo déle a někdo velmi dlouho. 

28. 5. 2017, brzy zrána, jako předkrm před snídaní, docházíme do sbírky Jana Müllera, specialisty na mrazuvzdorné kaktusy. Na skalce a ve sklenících opravdu je co obdivovat a o čem diskutovat.

Po snídani před odjezdem pořizujeme společné foto:

 

Pak odjíždíme do Třeboce k Václavu Havránkovi. Jeho dům je spojený se skleníkem do patra a ve svažitém pozemku za domem  následují další skleníky, pařeniště, rostliny ve volné kultuře, pestrá směs kaktusů a ostatních sukulentů. Velmi zajímavé jsou, mimo jiné, různé druhy a kultivary rodu Echeveria.

Následně se vydáváme do Úval u Prahy navštívit sbírku Martina Tvrdíka. Dokonalá sbírka, zaměřená nejvíce na rod Gymnocalycium (ale zdaleka nejen ten), dokonalé skleníky a úhledná zahrada, obohacená keramikou paní Tvrdíkové, pohostinnost, to je jen chabý pokus o vystižení úchvatného zážitku z tohoto místa.

Původně jsme uvažovali o cestě přes Brno s návštěvou výstavy kaktusů, ale čas u Tvrdíků běžel natolik rychle, že po obědě v Úvalech bylo třeba vrazit na Ostravu, abychom v podvečer dojeli domů.

Předpokládám, že předcházející text i fotografie každého čtenáře přesvědčily o tom, že zájezd se povedl a že stojí za to se takových akcí zúčastnit.

Pavel Klouda